Alaeddin Tepesi nasıl bir tepe?
Yazı 5
Bilgi 5
Görsel 5
Konum 5
Tecrübe 5

Sevgili okuyucular. Bilirsiniz ki Konya Merkez’deki en yeşil alanlardan biri Alaaddin Tepesi’dir. Orada ayrı bir sosyallik, ayrı bir rahatlama vardır. En yaşlısından en gencine; anne oğuldan iki sevgiliye herkesi çimlerde oturmuş sohbet ederken görebilirsiniz. Konya yaz sıcağından bunalmış ve bir ağaç gölgesinde uyumak isteyenlerin de ilk durağıdır burası. Peki bu Alaaddin Tepesi doğal bir tepe ..

Summary 5.0 süper
Yazı 1
Bilgi 1
Görsel 2
Konum 1
Tecrübe 1
Okuyucu Puanlama Sistemi: Siz de bu yazıya puan verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken puanlamanızı yapıp "Puan ver" butonuna tıklamak.
Puan ver
Summary 1.2 eh işte

Alaeddin Tepesi nasıl bir tepe?

Sevgili okuyucular. Bilirsiniz ki Konya Merkez’deki en yeşil alanlardan biri Alaaddin Tepesi’dir. Orada ayrı bir sosyallik, ayrı bir rahatlama vardır. En yaşlısından en gencine; anne oğuldan iki sevgiliye herkesi çimlerde oturmuş sohbet ederken görebilirsiniz. Konya yaz sıcağından bunalmış ve bir ağaç gölgesinde uyumak isteyenlerin de ilk durağıdır burası.

Peki bu Alaaddin Tepesi doğal bir tepe midir? Tabiki değildir. Dümdüz Konya ovasında bir tümsek tepe pek doğal gelmez bize. Peki nasıl oluşmuştur? Arkadaşlar, Alaaddin Tepesi bir Höyük’ dür. Höyük, yüzyıllar hatta binyıllar boyunca aynı yere üst üste kurulmuş uygarlıklar sonucunda kalıntıların tabaka tabaka yüzeyi yükselttiği doğal olmayan tepelerdir. Alaaddin Tepesi bunun en güzel örneğidir. Oradaki yerleşim ta Neolitik Çağ’ da başlar.Yani neredeyse 10.000 yıl önce. O zamanlar kerpiçten yapılmış, derme çatma tek odalı yapılar yapılmış, zamanla bu yapılar yıkılıp üstüne farklı farklı yerleşim şekilleri yapılmıştır. Önemli olan hepsi üst üste yapılmıştır. Örneğin burada daha önce Romalılar zamanında bir anfi tiyatro ve çeşitli şehir binaları var olduğu söyleniyor. Sonra bu yapılar Selçuklular zamanında yıkılıp saray yaptırılıyor, Konya Kalesi’ nin bir bölümü yapılıyor. Sonra Osmanlılar başka yapılar ekliyor. Türkiye Cumhuriyeti döneminde de son halini alıyor tepe.

Sonuç olarak Konya Alaaddin Tepesi doğal bir tepe değildir. yaklaşık 10.000 yıl öncesinden bu yana, farklı medeniyetlerin, bu medeniyetlere ait yapıların üst üste inşa edilmesiyle zamanla yükselen bir tepedir.

Add Comment RegisterYorum Yaz