İplikçi Camii Efsanesi
Yazı 5
Bilgi 5
Görsel 5
Konum 5
Tecrübe 5

Geçenlerde bir arkadaşımla sohbet ediyordum. Konu İplikçi Camii’nden açıldı. Ben Konya hakkındaki tarihi bilgilerime dayanarak İplikçi Camii hakkında kısa kısa bilgiler verdim. Konu isminin kökenine geldi. Ben İplikçiler Çarşısında inşa edildiği için isminin İplikçi Camii koyulduğunu söyledim. Arkadaşım duruma hemen müdahale etti. Kendisi Alman Dil Edebiyatı bölümünde okuyor,  ve profesör ünvanında bir hocaları olan Yılmaz ..

Summary 5.0 süper
Yazı 0
Bilgi 0
Görsel 0
Konum 0
Tecrübe 0
Okuyucu Puanlama Sistemi: Siz de bu yazıya puan verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken puanlamanızı yapıp "Puan ver" butonuna tıklamak.
Puan ver
Summary 0.0 kötü

İplikçi Camii Efsanesi

Geçenlerde bir arkadaşımla sohbet ediyordum. Konu İplikçi Camii’nden açıldı. Ben Konya hakkındaki tarihi bilgilerime dayanarak İplikçi Camii hakkında kısa kısa bilgiler verdim.

Konu isminin kökenine geldi. Ben İplikçiler Çarşısında inşa edildiği için isminin İplikçi Camii koyulduğunu söyledim. Arkadaşım duruma hemen müdahale etti. Kendisi Alman Dil Edebiyatı bölümünde okuyor,  ve profesör ünvanında bir hocaları olan Yılmaz Hoca İplikçi Camii’nin ismi hakkında bir bilgi paylaşmış derslerinde. Yılmaz Hoca’nın anlatımına göre:

Camiyi inşa ettiren kişi, inşaat sırasında hiçbir şekilde yardım kabul edilmemesini söylemiş. Camiyi tamamen kendi imkanlarıyla yaptırıp kendi ismini vermeyi planlamış. Camiye gelen tüm yardımlar reddedilmiş. O sırada örgü işler yapıp satan yaşlı bir teyze “camiye benim de katkım olsun” diyerek yardım etmek istemiş; onu da reddetmişler. O da artan iplerini küçük küçük kırpıp gizlice inşaatın harcına karıştırmış. İnşaatçılar bunu farkedince iş işten geçmiş. Adamlar  camiyi yaptıran kişiye bu durumu anlatmış. Bu durum karşısında kendini o kadına borçlu hissetmiş ve “iyi madem, o zaman o kadını bulun, ismini öğrenin, onun ismini verelim camiye” demiş. Aramışlar taramışlar, kadını bulamamışlar. Bulamayınca da onun adını temsilen caminin ismini İplikçi Cami koymuşlar.

Bu efsane ne kadar doğrudur, ne kadar yanlıştır bilemeyiz tabiki. Ben sadece bir profesörün dilinden konuya başka bir bakış açısı getirdim.

Bir de bunlar var

Odessa’ da bir Türk

Odessa' da bir Türk

Uzun bir aradan sonra yine karşınızdayım. Bu sefer Türkiye ile pek alakası olmayan bir yazı yazıyorum. Konumuz Odessa. Odessa neresidir? Odessa, Ukrayna’ nın en güneyinde Karadeniz’e kıyısı olan bir şehirdir. Şehir Türkiye’nin İzmir’i gibidir. Çünkü turizm ve ticareti deniz kıyısında...

Leb demeden leblebinin memleketini anlamak…

Leb demeden leblebinin memleketini anlamak...

Bugün leblebi karşıma çok çıktı. Ama bu kadar karşıma çıkması sonucunda leblebi hakkında bir fikir yürütmeme sebep oldu. Hatta bir tez! Allahtan internette herşey kaydoluyor, ileride benim bu tezimi kendi tezi gibi ortaya atarsa biri hemen sahip çıkarım. ;) Şimdi leblebinin doğduğu yer Çorum...

Hey gidi gençliğim otobüslerde geçti…

Hey gidi gençliğim otobüslerde geçti...

İzmir' de üniversite okuduğum yıllarda, sene bilmem kaç, Antalya' dan veya Konya' dan İzmir' e tek ulaşım imkanı otobüslerdi. Gece bin, sıkıntılı bir yolculuk yap, sabah in. O günün iptal zaten, zorlu yolculuk, yol yorgunluğu, her tarafın tutulmuş... Antalya' dan gittiğim zamanlarda hadi o yol...

Add Comment RegisterYorum Yaz