Leb demeden leblebinin memleketini anlamak…
Yazı 5
Bilgi 5
Görsel 5
Konum 5
Tecrübe 5

Bugün leblebi karşıma çok çıktı. Ama bu kadar karşıma çıkması sonucunda leblebi hakkında bir fikir yürütmeme sebep oldu. Hatta bir tez! Allahtan internette herşey kaydoluyor, ileride benim bu tezimi kendi tezi gibi ortaya atarsa biri hemen sahip çıkarım. Şimdi leblebinin doğduğu yer Çorum diyen Çorumlular da var, bu nimet ilk defa Seydişehir’ de üretilmiş diyen ..

Summary 5.0 süper
Yazı 5
Bilgi 5
Görsel 5
Konum 5
Tecrübe 5
Okuyucu Puanlama Sistemi: Siz de bu yazıya puan verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken puanlamanızı yapıp "Puan ver" butonuna tıklamak.
Puan ver
Summary 5.0 süper

Leb demeden leblebinin memleketini anlamak…

Bugün leblebi karşıma çok çıktı. Ama bu kadar karşıma çıkması sonucunda leblebi hakkında bir fikir yürütmeme sebep oldu. Hatta bir tez! Allahtan internette herşey kaydoluyor, ileride benim bu tezimi kendi tezi gibi ortaya atarsa biri hemen sahip çıkarım. ;)

Şimdi leblebinin doğduğu yer Çorum diyen Çorumlular da var, bu nimet ilk defa Seydişehir’ de üretilmiş diyen Seydişehirliler de… Bugün Çorum hakkında bir Metin yazıyordum, aklımda daha gerilere atılmış olan bir bilgiyi daha ön raflara aldım. Hititlerin başkenti Hattuşa, Çorum sınırları içerisinde. Ee, ne var bunda diyeceksiniz. İyi de, Hititler’ in başkenti MÖ 1700′ lü yıllarda Kussara Kralı Anitta tarafından yakılıp yıkıldığında, saray eşrafı, politikacılar, şehrin ileri gelenleri ve halkın bir kısmı göç etmişti. Bu göç sonucu şu anda Konya’ nın Beyşehir sınırları içerisinde kalan bölgeye yerleşip uzun bir süre burada yaşamış, hatta benim üniversitedeki Zafer Hocam’ ın tezine göre de burayı ikinci başkent yapmışlardı. Bu kadar tarih dersinden ne anladınız? Sıkı durun tezimi ortaya atıyorum! Leblebi Hititler zamanında tüketilen ve üretilen bir yiyecekti! Önce Çorum civarında yediler bu yiyeceği, sonra Beyşehir’ e geldiğinde Seydişehir ve Beyşehir civarında ürettiler. Buralarda yaşayan halk da nesilden nesile aktardı bu kültürü. Taa o zamanın leblebisi günümüze kadar geldi. Şimdi de şehirler birbiri ile yarışıyor, leblebi benim icadım, benim buluşum, benim de benim… O diyor ilk burada görüldü, o diyor hayır burada…Bir ara Yunanlar mıydı Bulgarlar mıydı onlar da sahiplenmişti hatta. :)

Neyse sonuç olarak benim tezim şu: Leblebi Hititlerden kalma bir yiyecek. Hititler de Önce Çorum civarında sonra Seydişehir civarında yaşadıkları için buralardaki halk bu kültürü torunlarının torunlarına aktarmış. Saçma gelebilir ama  benim tezim :) Kuzguna yavrusu şahin görünürmüş… :)

Bir de bunlar var

İplikçi Camii Efsanesi

İplikçi Camii Efsanesi

Geçenlerde bir arkadaşımla sohbet ediyordum. Konu İplikçi Camii’nden açıldı. Ben Konya hakkındaki tarihi bilgilerime dayanarak İplikçi Camii hakkında kısa kısa bilgiler verdim. Konu isminin kökenine geldi. Ben İplikçiler Çarşısında inşa edildiği için isminin İplikçi Camii koyulduğunu...

Odessa’ da bir Türk

Odessa' da bir Türk

Uzun bir aradan sonra yine karşınızdayım. Bu sefer Türkiye ile pek alakası olmayan bir yazı yazıyorum. Konumuz Odessa. Odessa neresidir? Odessa, Ukrayna’ nın en güneyinde Karadeniz’e kıyısı olan bir şehirdir. Şehir Türkiye’nin İzmir’i gibidir. Çünkü turizm ve ticareti deniz kıyısında...

Hey gidi gençliğim otobüslerde geçti…

Hey gidi gençliğim otobüslerde geçti...

İzmir' de üniversite okuduğum yıllarda, sene bilmem kaç, Antalya' dan veya Konya' dan İzmir' e tek ulaşım imkanı otobüslerdi. Gece bin, sıkıntılı bir yolculuk yap, sabah in. O günün iptal zaten, zorlu yolculuk, yol yorgunluğu, her tarafın tutulmuş... Antalya' dan gittiğim zamanlarda hadi o yol...

Add Comment RegisterYorum Yaz