Neden bronzlaşırız?
Yazı 5
Bilgi 5
Görsel 5
Konum 5
Tecrübe 5

Birçoğumuz hep aynı görünmekten sıkılıyoruzdur. Sıkılmayanlar da sıkılsın bence, çünkü emin olun ki çevrenizdeki herkes sizin biraz da olsun farklı görünmenize hayır demezler. Peki, görünüşümüzden sıkıldığımızda ne yaparız? Evet, saç stilimizi değiştiririz, daha cesursak saç rengimizi değiştiririz. Peki ya ten rengimizi? Ben şahsen sıkıldığımda onu değiştiririm. Ten rengimi. Peki hiç merak ettiniz mi, neden değişir ..

Summary 5.0 süper
Yazı 4
Bilgi 4
Görsel 3.7
Konum 3.3
Tecrübe 3.3
Okuyucu Puanlama Sistemi: Siz de bu yazıya puan verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken puanlamanızı yapıp "Puan ver" butonuna tıklamak.
Puan ver
Summary 3.7 iyi

Neden bronzlaşırız?

Birçoğumuz hep aynı görünmekten sıkılıyoruzdur. Sıkılmayanlar da sıkılsın bence, çünkü emin olun ki çevrenizdeki herkes sizin biraz da olsun farklı görünmenize hayır demezler. Peki, görünüşümüzden sıkıldığımızda ne yaparız? Evet, saç stilimizi değiştiririz, daha cesursak saç rengimizi değiştiririz. Peki ya ten rengimizi? Ben şahsen sıkıldığımda onu değiştiririm. Ten rengimi. Peki hiç merak ettiniz mi, neden değişir ten rengimiz? Neden bronzlaşırız?

Ben size basit bir dille neden bronzlaştığımızı açıklayayım. Cildimizde melanin diye pigmentler var. Bunlar cildimizin rengini veren tanecikler. Peki bu melaninlerin görevi cilde renk vermek mi? Hayır tabiki. Asıl görevleri insan cildini güneşin zararlı ışınlarına karşı korumak. Yani insan vücudu yoğun güneş ışınlarına maruz kalır kalmaz bu pigmentler ortaya çıkıp adeta bir kalkan görevi görüyor. Bu durum da sizin teninizin daha koyu görünmesine sebep oluyor. Siz çikolata görünümlü bir ten arzu ettiğiniz için güneşin altına veya solaryum kapsülüne yattığınızda; yahut güneşsiz bronzlaştırıcı krem sürdüğünüzde aslında pigmentlere yanlış alarm vermiş oluyorsunuz. Vücudunuz boşu boşuna savunmaya geçiyor. Bu yüzdendir ki güneşlendiğinizde kendinizi acayip şekilde yorgun hissedersiniz. Çünkü vücut içten içe çalışmış, senin iç organlarını korumuştur.

Umarım bu yazıyı okuduktan sonra gereksiz bronzlaşmaktan kaçınırsınız. Ben mi? Ben pigment migment dinlemem, canım ne zaman isterse bronzlaşırım. :)

Bir de bunlar var

Steve Jobs gitti, O iş bitti…

Steve Jobs gitti, O iş bitti...

Ta ilk iphone' lardan bu yana sadık bir iphone kullanıcısıyım. Aşırı bir hayranlığım var bu makineye. Öyle ki, ilk piyasaya çıkmadan önce, tanıtım videolarını defalarca izlemişliğim vardır. 3, 3G, 3GS, 4, 4S,5... Ne çıktıysa hemen aldım. Hemen aldım çünkü adamlar standart teknolojinin bir adım...

Evin suyu görecek arkadaş!

Evin suyu görecek arkadaş!

Bu sabah bir arkadaşımla telefon görüşmesi yaptık. Öyle havadan sudan konuştuk. Derken, konu açıldı, arkadaşım balkondan ta uzaklarda marmara denizine bakıyor olduğunu söyledi. O an aklıma bu konuda bir makale yazmak geldi. Peki o kadar havadan sudan konu dururken neden o konuşmada sadece bu...

Add Comment RegisterYorum Yaz