Odessa’ da bir Türk
Yazı 5
Bilgi 5
Görsel 5
Konum 5
Tecrübe 5

Uzun bir aradan sonra yine karşınızdayım. Bu sefer Türkiye ile pek alakası olmayan bir yazı yazıyorum. Konumuz Odessa. Odessa neresidir? Odessa, Ukrayna’ nın en güneyinde Karadeniz’e kıyısı olan bir şehirdir. Şehir Türkiye’nin İzmir’i gibidir. Çünkü turizm ve ticareti deniz kıyısında buluşturmuş; insanlarının yüzündeki gülümseme de üstüne bonus olarak sunulmuştur. Odessa’ ya gitmek için önce ucuz uçak ..

Summary 5.0 süper
Yazı 5
Bilgi 5
Görsel 5
Konum 5
Tecrübe 5
Okuyucu Puanlama Sistemi: Siz de bu yazıya puan verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken puanlamanızı yapıp "Puan ver" butonuna tıklamak.
Puan ver
Summary 5.0 süper

Odessa’ da bir Türk

Uzun bir aradan sonra yine karşınızdayım. Bu sefer Türkiye ile pek alakası olmayan bir yazı yazıyorum. Konumuz Odessa. Odessa neresidir? Odessa, Ukrayna’ nın en güneyinde Karadeniz’e kıyısı olan bir şehirdir. Şehir Türkiye’nin İzmir’i gibidir. Çünkü turizm ve ticareti deniz kıyısında buluşturmuş; insanlarının yüzündeki gülümseme de üstüne bonus olarak sunulmuştur.

Odessa’ ya gitmek için önce ucuz uçak bileti aradım. Açılan sitede ucuz uçak bileti almanın püf noktalarını öğrendikten sonra online uçak bileti bulabileceğim Uçak Bileti Ara Bul sitesinden Odessa uçuşlarını karşılaştırdım ve en uygun bulduğum Onurair uçak bileti aldım. Gidiş dönüş 118 Euro’ ya hem de. Somestre için çok muhteşem bir seçimdi.

Günler günleri kovaladı, kendimi Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde buldum. Uçakların inişini kalkışını serettikçe içim bir garip oluyor, uçak korkum depreşiyordu. Binlerce kişiye uçak bileti satmış olmama rağmen ilk defa uçağa binecektim. Ve o an geldi, uçağa bindim, uçak havalandı. Baktım ki korkulacak birşey yokmuş ve içimden dedim ki: “Artık beni kimse tutamaz!” Ve sağ salim gittim, 10 gün kaldım, geri geldim. Yazımızın hikaye kısmı bitti, şimdi gelelim tavsiyeler kısmına:

– Öncelikle Ukrayna’da çok kalacaksanız, mutlaka bir “life” cep telefonu hattı alın. Türk parasıyla 4 TL. Kimlik falan istenmiyor, alıp takıp kullanıyorsunuz. Orada tanıştığınız insanlara TR numaranızı verdiğinizde sizi aramıyorlar, çok pahalı oluyormuş. Ukrayna hattınızı verin ve farkı görün!

– Bence yazın gitmeyin Odessa’ ya. Neden? Çünkü yazın Avrupa’ dan Amerika’ dan turistler doluyor Odessa’ ya. Avrupa’ nın eurosu ile veya Amerika’ nın zencisi ile boy ölçüştüremezsiniz. :) Zaten yaz geldiğinde Ukrayna’ nın farklı farklı birçok şehrinden ticari(!) ‘ ler Odessa’ ya doluyor ve normal muhabbet edecek veya normal çapkınlık yapabileceğiniz normal Ukraynalılar kalmıyor piyasada. Anlayacağınız yaz gelince civarda karşılaştığınız bayanlarla yapacağınız her muhabbet normal başlayıp ticari muhabbete dönüyor. O yüzden en iyisi sonbahar, kış veya ilkbaharda gidin. Hem Odessa’ nın normal insanları ile hem de öğrenciler ile karşılaşmanız sizin seyahat tecrübenizi daha kaliteli kılar.

– Otelde kalmayın. Çünkü otelde kalırsanız sizi yolunmalık turist olarak görürler. Ayrıca halka karışamazsınız. Havalimanında veya bir takside kiralık ev sorun, günlük ev kiralayın. Hem rahat edersiniz hem de daha özgür olursunuz. Evi de taa şehir dışında tutmayın, şehir merkezinde evlere bakın.

– Şehre iner inmez bir masaja gidin, oradan da X kulüplere falan gidin. Üzerinizdeki enerjiyi bir atın ki aklınız daha normal çalışsın. Daha sakin işler yapabilirsiniz o zaman.

– Başlarına gelen bazı olayladan, izledikleri bazı haberlerden dolayı Türkleri pek sevmiyorlar, benden söylemesi. Yabancı diliniz varsa, ortamlarda Türk olduğunuzu mümkün olduğunca söylemeyin. Grek ( Yunan ) diyebilirsiniz. Bize benzedikleri için inanıyorlar ve acayip hörmet ediyorlar!

– Ukraynalı kadınları birer fuhuş objesi olarak görmeyin! Bundan çok rahatsızlık duyarlar. O işi yapan bazı mekanlar , masaj salonları, clublar var. Ama halkın tamamını öyle algılarsanız bizi rezil edersiniz. Hemen tanıştığınızı yatağa atmaya çalışmayın! Onunla zaman geçirin, aşk yaşayın, akışına bırakın.

– Gitmeden önce bazı Ukrayna arkadaşlık sitelerinden profil açın ve sohbete başlayın. Size konaklama ve gezme konusunda yardımcı olmaalarını isteyin. Oraya 3-5 telefon numarsı alıp da gidin.

– Odessa’ da her araba taksi görevi görüyor. Dilediğiniz arabayı durdurun, para teklif edin , sizi fizana bile götürürler!

– Taksiyle nereye giderseniz gidin, 20 Grivniden fazla teklif etmeyin. Biz ilk 5 gün her yere 50 Grivniye gittik, sonralarda anladık ki 15 Grivni de teklif etsek kabul ediyorlar! Hatta bence taksiyle bile seyahat etmeyin. Gündüz canınız sıkılırsa binin bir şehir içi otobüse veya minibüse, halka karışın, rastgele nereye gidiyorsa gidin. Hem göreceksiniz ki otobüs otobüs değil mankenlik ajansı. :D Ayrıca gittiğiniz yerde kaybolursanız ve kiraladığınız evin olduğu semte dönmek isterseniz size yardım etmek isteyen bir çok güzel kız olduğunu göreceksiniz.

– Çarşamba günü eğlence yerlerine gidin. Çünkü çarşamba halk günü, tüm mekanlara bayan girişi ücretsiz, erkek ücretli. Böylece sadece eğlence hayatındaki işin kurdu olmuş kızlar değil, halk da o gün mekanlarda oluyor.

– MC Dolanlds gibi zincir marketlerden yemeyin, çok pahalı! Atina alışveriş merkezine gidin. Alt katında dev gibi restoran var. Oradan çeşit çeşit yiyecek – içecek alın, hesap öderken çok şaşıracaksınız.

– Yanınızda 2 dolarlık banknot götürün. Ukraynada 2 dolar uğur parası sayılıyor ve çok kıymetli. İnançlarına göre cüzdanlarında 2 dolarlık tek banknot taşırlarsa, cüzdanları hiç boş kalmazmış. Bir gasona 2 dolarlık banknot bahşiş verdiğiniz zaman ne yapacağını şaşırıyor!

– Rusça bazı kelimeler öğrenin. Arada sırada bunları kullanın. Sizi çok sempatik bulurlar.

– Başka şehire gitmek isterseniz trenle seyahat edin. Demiryolu ağı çok gelişmiş. Trenler eski ve yavaş olmasına rağmen sıcak ve güvenli.

– Odessa’ daysanız Cumartesi akşamı Palladium Disco’ya gidin. Disco’nun içerisinde arkalarda bir merdiven iniyor aşağıya. 80′ler 90′lar bölümü orası. Gzili bir geçit gibi. Orada çok daha fazla eğlence ve daha sıcak bir ortam var.

Pasaport taşıma, gidilecek mekanlar, para harcama, polislerle tartışmama gibi konulara girmeyeceğim. Bunları zaten biliyorsunuzdur. Çapkınlık amaçlı gidiyorsanız aşk doktoru sitelerine göz atın ve birkaç çapkınlık teknikleri öğrenin. Sadece sex amaçlı düşünmeyin orayı. Amacınız aşık olmak olsun!

Sizin de gidip dönünce, havalimanındaki polise “Abi, beni çek vur, artık girmek istemiyorum Türkiye’ye” diyeceğinizi çok iyi biliyorum. Gidecek olanlara şimdiden iyi eğlenceler.

Bir de bunlar var

İplikçi Camii Efsanesi

İplikçi Camii Efsanesi

Geçenlerde bir arkadaşımla sohbet ediyordum. Konu İplikçi Camii’nden açıldı. Ben Konya hakkındaki tarihi bilgilerime dayanarak İplikçi Camii hakkında kısa kısa bilgiler verdim. Konu isminin kökenine geldi. Ben İplikçiler Çarşısında inşa edildiği için isminin İplikçi Camii koyulduğunu...

Leb demeden leblebinin memleketini anlamak…

Leb demeden leblebinin memleketini anlamak...

Bugün leblebi karşıma çok çıktı. Ama bu kadar karşıma çıkması sonucunda leblebi hakkında bir fikir yürütmeme sebep oldu. Hatta bir tez! Allahtan internette herşey kaydoluyor, ileride benim bu tezimi kendi tezi gibi ortaya atarsa biri hemen sahip çıkarım. ;) Şimdi leblebinin doğduğu yer Çorum...

Hey gidi gençliğim otobüslerde geçti…

Hey gidi gençliğim otobüslerde geçti...

İzmir' de üniversite okuduğum yıllarda, sene bilmem kaç, Antalya' dan veya Konya' dan İzmir' e tek ulaşım imkanı otobüslerdi. Gece bin, sıkıntılı bir yolculuk yap, sabah in. O günün iptal zaten, zorlu yolculuk, yol yorgunluğu, her tarafın tutulmuş... Antalya' dan gittiğim zamanlarda hadi o yol...

Add Comment RegisterYorum Yaz