Uzaklarda Bir Kale
Yazı 5
Bilgi 5
Görsel 5
Konum 5
Tecrübe 5

Mersin, Akdeniz bölgemizin Antalya’nın gölgesinde kalan , aslında bir sürü güzelliklere ve tarihi dokulara sahip olan bir ili. Dedim ya , biraz Antalya’nın gölgesinde kalmış, hala keşfedilmeyi bekleyen  bir çok yeri, “Gezikologian”ları bekliyor. Biz ilk başta en önemli yeri olan Kız Kalesinden başlayalım dedik. Zaten Mersin’e gidip orayı görmemek olmaz. Mersin’e 50-60 km uzaklıkta Erdemli’ye ..

Summary 5.0 süper
Yazı 0
Bilgi 0
Görsel 0
Konum 0
Tecrübe 0
Okuyucu Puanlama Sistemi: Siz de bu yazıya puan verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken puanlamanızı yapıp "Puan ver" butonuna tıklamak.
Puan ver
Summary 0.0 kötü

Uzaklarda Bir Kale

Mersin, Akdeniz bölgemizin Antalya’nın gölgesinde kalan , aslında bir sürü güzelliklere ve tarihi dokulara sahip olan bir ili. Dedim ya , biraz Antalya’nın gölgesinde kalmış, hala keşfedilmeyi bekleyen  bir çok yeri, “Gezikologian”ları bekliyor. Biz ilk başta en önemli yeri olan Kız Kalesinden başlayalım dedik. Zaten Mersin’e gidip orayı görmemek olmaz. Mersin’e 50-60 km uzaklıkta Erdemli’ye bağlı muhteşem bir sahil .O muhteşem sahilin bir kaç yüz metre açıklarında da muhteşem bir Kale. Adı mı? Kız Kalesi. Hikayesi mi ? Ehh İstanbul’daki Kız Kulesi’nin hikayesini bilmeyen yoktur. Bu da aynı :)) O yüzden anlatmaya çok gerek yok galiba. Bilmeyenler için kısa özet :” Korikos’ta (Yerin eski adı)yaşayan bir kral, bir kız çocuğu olsun diye gece gündüz Tanrıya dua etmektedir. Sonunda duası kabul olur ve kızı olur.Bir gün kente bir falcı gelir. Kral onu saraya çağırtır ve  kızının geleceğini okumasını ister. Falcı prensesin eline bakar , yüzü bir tuhaf moda geçer  ama bir şey çaktırmaz. Kral zorla ağzından laf almak için uğraşır , sonunda , falcı bacı :”Kralım, Kızınızı bir yılan sokacak, bu yazgıyı hiçbir şey bozamayacak, siz dahi engel olamayacaksınız” der. Kral, kıza bir şey söylemez ama ne yapacağını kara kara düşünmeye başlar. Sonunda kıyıya yakın küçük bir ada üzerinde, bir kale yaptırmaya karar verir. Kaleyi yaptırır ve kızını buraya kapatır.Günün birinde saraydan kaleye gönderilen bir üzüm sepetinin içinden çıkan bir yılan kızı sokar ve öldürür.”

mer

Hikaye aynı, demek ki Ülkemizde bulunan bir çok Kız Kalesi, Kız Kulesi  için biçilmiş hikaye kalıbı bu . Arada ufak tefek farklar olabilir tabii, mesela meyve değişir sepet değil de çuval olur falan fıstık:)

1888717_1394276187505179_585626256_n  1962704_1394275967505201_1130325953_n

Mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer.Hele yazın sahil dolup taşıyor, acayip kalabalık. Sahilde dans edenler, yüzenler, dolaşanlar, gitar çalanlar …Yazın bir deniz bisikleti kiralayıp Kız Kalesi etrafında turlayıp bol bol takılabilirsiniz, yok ben tatile gezmeye gitmişim pedal basıp kendimi yoramam diyorsanız ufak tur tekneleriyle de gidebilirsiniz. Sahilden mutlaka fotoğraflayın, hatta zamanınız varsa gece mutlaka sahilden bir iki birayla keyfini çıkarın manzaranın. Işıklandırmasıyla gerçekten insana farklı hazlar tattırıyor. Manzaraya karşı takılmamak için zombi olmak gerek :)

kiz_kalesi_2-1

 

Evet, aslında Mersin’de gezilecek çok yer var , Özellikle Anamur Mersin arası belki 1 hafta ancak yeter (Titiopolis Antik Kenti, Köşekbükü Mağarası, Mamure Kalesi sadece bunlardan bir kaçı), Ama gidilecek ilk destinasyon mutlaka burası olmalı….

 

Bir de bunlar var

İplikçi Camii Efsanesi

İplikçi Camii Efsanesi

Geçenlerde bir arkadaşımla sohbet ediyordum. Konu İplikçi Camii’nden açıldı. Ben Konya hakkındaki tarihi bilgilerime dayanarak İplikçi Camii hakkında kısa kısa bilgiler verdim. Konu isminin kökenine geldi. Ben İplikçiler Çarşısında inşa edildiği için isminin İplikçi Camii koyulduğunu...

Odessa’ da bir Türk

Odessa' da bir Türk

Uzun bir aradan sonra yine karşınızdayım. Bu sefer Türkiye ile pek alakası olmayan bir yazı yazıyorum. Konumuz Odessa. Odessa neresidir? Odessa, Ukrayna’ nın en güneyinde Karadeniz’e kıyısı olan bir şehirdir. Şehir Türkiye’nin İzmir’i gibidir. Çünkü turizm ve ticareti deniz kıyısında...

Leb demeden leblebinin memleketini anlamak…

Leb demeden leblebinin memleketini anlamak...

Bugün leblebi karşıma çok çıktı. Ama bu kadar karşıma çıkması sonucunda leblebi hakkında bir fikir yürütmeme sebep oldu. Hatta bir tez! Allahtan internette herşey kaydoluyor, ileride benim bu tezimi kendi tezi gibi ortaya atarsa biri hemen sahip çıkarım. ;) Şimdi leblebinin doğduğu yer Çorum...

Add Comment RegisterYorum Yaz