Beyşehirli (?) Şuppiluliuma
Yazı 5
Bilgi 5
Görsel 5
Konum 5
Tecrübe 5

Beyşehir… Gölüyle, kordonuyla, gün batımıyla, balıklarıyla, festivalleriyle ziyaret edilesi bir ilçe. Tabi bu yazım zaten bilinen Beyşehir güzellikleri hakkında olmayacak. Beyşehir’in hiç bilinmeyen bir yönünden bahsedeceğim bu yazımda. Beyşehir Meslek Yüksekokulu’nda senelerdir turizm rehberliği, anadolu uygarlıkları, arkeoloji, anadolu medeniyetleri gibi derslere girmiş; pek çok bilgili , bilinçli ve görgülü rehber yetiştirmiş; okulun kilit taşlarından biri ..

Summary 5.0 süper
Yazı 0
Bilgi 0
Görsel 0
Konum 0
Tecrübe 0
Okuyucu Puanlama Sistemi: Siz de bu yazıya puan verebilirsiniz. Tek yapmanız gereken puanlamanızı yapıp "Puan ver" butonuna tıklamak.
Puan ver
Summary 0.0 kötü

Beyşehirli (?) Şuppiluliuma

Beyşehir… Gölüyle, kordonuyla, gün batımıyla, balıklarıyla, festivalleriyle ziyaret edilesi bir ilçe. Tabi bu yazım zaten bilinen Beyşehir güzellikleri hakkında olmayacak. Beyşehir’in hiç bilinmeyen bir yönünden bahsedeceğim bu yazımda.

Beyşehir Meslek Yüksekokulu’nda senelerdir turizm rehberliği, anadolu uygarlıkları, arkeoloji, anadolu medeniyetleri gibi derslere girmiş; pek çok bilgili , bilinçli ve görgülü rehber yetiştirmiş; okulun kilit taşlarından biri olan Zafer Hoca’nın bir konuşmasını dinledim bugün. Size hocamızın konuşmasından öğrendiğim mevzuyu aynen anlatacağım.

Milattan önce yalaşık 2000 yılında Anadolu’da bulunan yerel Hatti Beyliklerinin zaman içerisinde arasına karışan, ve kendilerine Hattililer diyen Hititler, yaklaşık 400 yıl Anadolu’da hüküm sürmüş bir uygarlıktır. Bu uygarlık hakkında detaylı bilgiyi internet kaynaklarından edinebilirsiniz.  Biz konuya girelim. Hititler başkentler Hattuşaş olarak bir süre hüküm sürdükten sonra saldırılara ve yağmalara yenik düşüp küçülmek ve başkentini başka bir yere taşımak zorunda kalmışlar. Bir süre bu yeni başkentte yaşadıktan sonra tekrar Hattuşaş’ı fethetmişler ve başkentlerini oraya geri taşımışlar. Peki bu kısa süreli başkent Beyşehir miydi acaba ?

Bu duraklama dönemindeki yeni başkentlerinin neresi olduğu konusunda ele geçmiş bir bilgi yok henüz. Tek bilinen, bu yeni başkentin aşağı topraklarda bir yerde ( Anadolu’nun güneyinde ) olduğudur. Bize bu başkenitin Beyşehir olduğunu düşündüren bulgular Eflatunpınar ve Fasıllar anıtlarında gizlidir. Bu anıtlar Hititler döneminde inşa edilmiş. Fakat şöyle bir gerçek var, bu gibi anıtlar o dönemde sadece başkentlerde bulunabilecek büyüklükte ve güzellikte anıtlardır. Yine bu anıtlar, yarım kalmış anıtlardır. Yani Hititler burayı başkent olarak seçmiş ve burada gerekli anıtları inşa etmeye başlamış, o sırada eski başkent Hattuşaş’ı geri alınca da tüm görkemli yapıları yarım bırakıp hattuşaş’a taşınmış olabilirler. Bu fikire destek başka bir konu da Hitit Krallarından biri olan Şuppiluliuma’ dır. Bu kral Hititler’ in geçici başkenti döneminden sonra yaşamış bir kraldır. Ve ne tesadüftür ki bu kralın ismi “saf su kaynaklarından gelen kişi” anlamına gelmektedir. O dönemde saf su kaynakları bulunan tek yer Beyşehir Gölü‘ dür.

Sonuç olarak, gerek Beyşehir’in Anadolu’nun güneyinde yer alması, gerek Beyşehir civarındaki başkentlere yakışır anıtsal yapılar, gerekse Hitit Krallarından birinin isminin Beyşehir Gölü’nü sembolize ediyor olma ihtmali , Beyşehir’in Hititler’e bir dönem başkentlik yapmış olma ihtimalini güçlendiriyor. Bu fikri aklıma sokan Zafer Hoca’ya teşekkürlerimi sunuyorum.

Bir de bunlar var

Steve Jobs gitti, O iş bitti…

Steve Jobs gitti, O iş bitti...

Ta ilk iphone' lardan bu yana sadık bir iphone kullanıcısıyım. Aşırı bir hayranlığım var bu makineye. Öyle ki, ilk piyasaya çıkmadan önce, tanıtım videolarını defalarca izlemişliğim vardır. 3, 3G, 3GS, 4, 4S,5... Ne çıktıysa hemen aldım. Hemen aldım çünkü adamlar standart teknolojinin bir adım...

Efsane Hermias

Efsane Hermias

Bodrum'u bilmeyen yoktur. İşte, Bodrum'a 20 - 25  km uzaklıktaki Güllük koyunun adının duyulmasında payı olan efsanenin baş kahramanıdır Hermias. Peki, bu Hermias tam olarak kim diyeceksiniz ? Siz deyin arkadaşlarının gazına gelmiş ufak bir çocuk, ben diyeyim annesinin lafını dinlemeyen zıpır...

Oha dediğim adam: Bear Grylls

Oha dediğim adam: Bear Grylls

Televizyon paketimde belgesel kanalları olmazsa olmazımdır. O siyah makinede izleyecek hiçbirşey bulamadığımda belgesel kanalları imdadıma yetişir. O an yayında ne varsa izlerim; belgeselin iyisi götüsü olmaz! Tabi Bear Grylls varsa, işi gücü bırakır, zorunlu ihtiyaçlarım dışında ( nefes almak...

Add Comment RegisterYorum Yaz